Традицијата продолжи, Шкендија го елиминира Вардар во Купот

Актуелниот фудбалски шампион на Македонија, тетовска Шкендија кој се соочува со резултаска криза во првенството, забележа победа во Купот против лутиот ривал Вардар (1:0) и го елиминира во осминафиналето од најмасовното натпреварување. Шкендија на чија страна е традицијата во куп-натпреварувањето на реваншот од осминафиналето славеше со погодокот на Агим Ибраими. Првата средба во Скопје заврши без победник (2:2).

Вардар кој е лидер во првенството и 13 натпреаври во низа незнаеше за пораз овојапат немаше решение како да се справи со Шкендија. Во првото полувреме двете екипи делуваа анемично, а во вториот дел Шкендија беше таа која го диктираше темпото и на неколку пати го стави на маки голманот на скопјани Филип Гачевски, кој неможеше да го спречи и ударот на Ибраими во 74. минута.