Митровиќ трагичар во пенал-рулетот за Србија, Словачка ја победи Северна Ирска (ВИДЕО)

Србија има зошто да жали во мечот против Шкотска, затоа што во пенал-рулетот загуби откако Александар Митровиќ промаши во последната серија.

По релативно мирното прво полувреме во Белград, Шкотска постигна гол за водство во 52. минута, по што Лука Јовиќ во 90. минута донесе израмнување за Србија и избори продолженија на важниот натпревар за двете екипи.

Во судските продолженија подобар беше домаќинот, кој создаде шест шанси кон голот на Шкотска, но гостите успеаа да ја зачуваат мрежата. Србија немаше среќа во последната пенал-серија, кога Митровиќ не успеа да реализира од белата точка.

Словачка поведе во 17. минута преку Јурај Куцка во 17. минута, по што Северна Ирска израмни на 1-1 во 88. минута, а мечот се решаваше во продолженија. Таму беше поуспешна гостинската екипа, која преку Дурис погоди за 2-1.