Салах подобар од Мане во првата битка за мундијалот, Камерун поразен од Алжир

Фудбалските репрезентации на Египет, Тунис и Алжир остварија минимални победи во првите натпревари од последното коло на африканските квалификации за Светското првенство во 2022 година.

Во последното коло од африканските квалификации учествуваат 10 репрезентации поделени во пет двојки, а победниците ќе добијат виза за Светското првенство.

Египет го победи Сенегал со 1-0, Алжир го победи Камерун со 1-0 на гости, а Тунис со идентичен резултат како гостин го победи Мали. Гана и Нигерија одиграа 0-0, додека ДР Конго и Мароко ремизираа 1-1. Реваншите се на 29 март.

Откако Сенегал и Египет се натпреваруваа во финалето на Африканскиот куп на нации на почетокот на февруари, сега им претстои жестока битка за пласман на Светското првенство. Во финалето на африканското првенство, Сенегал славеше со подобро изведување на пенали, а по првиот натпревар од плеј-офот за Мундијалот во подобра позиција е Египет кој победи со 1-0 во Каиро.

Единствениот погодок падна во 4. минута, кога дефанзивецот Салиу Сис си постигна автогол по несреќно одбиена топка од пречката по шут на Мохамед Салах.

На натпреварот меѓу Камерун и Алжир, гостите славеа со 1-0, а голот на одлука го постигна Ислам Слиману во 41. минута. Напаѓачот на Спортинг имаше одлична можност во 13. минута, но неговиот удар одлично го сопре Онан. Камерун, со поранешниот капитен Ригоберт Сонг кој го имаше своето деби како тренер, не успеа да ја скрши одбраната на гостите, па дури и го загуби капитенот Винсент Абубакар, најдобриот стрелец на Купот на нации, поради повреда.

Со идентичен резултат победи и Тунис на гостувањето, а трагичар на натпреварот беше 21-годишниот Муса Сисако. Дефанзивецот на белгиски Стандард си постигна автогол во 37. минута, а очајниот настап го заврши четири минути подоцна, заработувајќи црвен картон.

ДР Конго и Мароко одиграа 1-1 во првиот натпревар. ДР Конго поведе во 12. минута со голот на напаѓачот на Брентфорд, Јоан Висе. Мароко, предводен од стручњакот од БиХ, Вахид Халилхоџиќ, имаше шанса да израмни во 55. минута, но Рајан Ммае промаши пенал. Напаѓачот на Ференцварош шутираше слабо постигнувајќи гол. Мароко сепак успеа да израмни, а голот за 1-1 го постигна Тарик Тисудали во 76. минута на асистенција на Ајуба Ел Каби.

Последните пет минути домаќинот ги играше со играч помалку откако долго жолт картон заработи Глоди Нгонда.

ДРК го брка своето прво Светско првенство од 1974 година, кога беа познати како Заир. Од друга страна, Мароко по втор пат во историјата има можност да се пласира на две последователни светски првенства. Првпат успеаја во 1994 и 1998 година, а по настапот во Русија во 2018 година, сега имаат можност да го повторат. Враќањето е на 29 март во Казабланка.

Гана и Нигерија одиграа без голови, а реваншот е во Абуџа.