(Видео) АЕК со два гола во судиското продолжение го елиминира Динамо Загреб од плејофот за ЛШ

АЕК синоќа на домашен терен одигра нерешено со Динамо Загреб во реваншот од полуфиналето од квалификациите за Лигата на шампионите – 2:2. Хрватскиот тим беше во водство на средбата благодарение на головите на Јосип Шутало (45+2 минута) и Роберт Љубичиќ (65.), но ја испушти предноста во самата завршница од натпреварот.

Во 90+2 минута Серхио Араухо го намали заостатокот на грчкиот клуб, а седум минути подоцна Домагој Вида постигна гол откако голманот на Динамо го одбрани пеналот.

Во првиот натпревар АЕК го победи противникот (2:1), па се пласираше во финалето од квалификациите каде ќе игра со Антверпен.

За Динамо цел натпревар одигра македонскиот интернационалец Стефан Ристовски.

Овој двомеч мечу АЕК и Динамо остана во сенка на трагедијата што пред две седмици се случи во Атина, поради што мечот беше одложен и презакажан во други термини, откако во нередите меѓу навивачките групи на двата тима, смртно настрада еден симпатизер на АЕК.