Пораз на Србија во Будимпешта

Унгарските фудбалери ја совладаа Србија со 2:1 во седмото коло од квалификациите за Европското првенство. Унгарците поведоа со голот на Варга во 21. минута, дванаесет минути подоцна израмни Павловиќ, а три бода на домашните им донесе Шалај во 34. минута.

Дуелот меѓу Србија и Унгарија ќе биде петти меѓусебен меч, „орлите“ остварија еден триумф, еднаш беше нерешено, а два пати подобри беа Унгарците.

Србија имаше одлична можност во 15. минута. Мијат Гаќиновиќ лошо реагираше при полуконтра, не го искористи невниманието на унгарските дефанзивци, но и одличното додавање на Алекса Терзиќ. Крилниот напаѓач шутираше лесно, а топката заврши на десната страна од теренот кој го брани Унгарија.

Александар Митровиќ не го искористи додавањето на Андрија Живковиќ, кој во 17. минута му испрати долга топка во празниот простор. Голманот на Унгарија Дибус беше внимателен и брз и го спречи нападот на Србија.

Набрзо стигна казната за тие грешки бидејќи Варга ја доведе својата репрезентација во водство во 21. минута.

Србија израмни во 33. минута. Страхиња Павловиќ погоди по одличното нафрлање на Андрија Живковиќ од корнер. Беше одличен во скокот и постигна гол од шеснаесетникот.

Само една минута подоцна Унгарија повторно поведе со спектакуларниот гол на Роландо Чалај.

Александар Митровиќ постигна гол во 51. минута, но се најде во недозволена позиција, па судијата Летексје досуди офсајд.

Душан Тадиќ, кој влезе во игра во вториот дел, две минути подоцна беше во офсајд позиција, пред да му ја додаде топката на Александар Митровиќ, кој со одличен удар од левата страна од шеснаесетникот го совлада голманот Дибуш.